Follow

AJURWEDA - KRÓTKA INSTRUKCJA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

ajurweda, ayurveda
Ajurweda

Ajurweda to zlepek dwóch słów : ayur – życie i veda – nauka, wiedza; czyli mamy wiedzę o życiu.

Ajurweda uczy nas jak korzystać z sił witalnych drzemiących w naszym ciele. Zakładając, że człowiek jest integralną częścią natury ważne jest, aby nauczyć się żyć w równowadze z naszym ciałem, umysłem, duchem i otoczeniem w którym przebywamy.

Ajurweda ma już 5 tysięcy lat (całkiem imponująca liczba;) i wywodzi się z Indii. Jest uważana jako alternatywna medycyna w stosunku do zachodniej. W Ajurwedzie patrzymy dokładnie na to co jemy, jaki styl życia prowadzimy, czym się leczymy oraz jak dbamy o ciało.Trzy Ajurwedyjskie energie (dosze)

Ponieważ człowiek jest nierozerwalną częścią natury wyróżniamy trzy energie, które wpływają na nasz umysł i ciało.

Są to: Vata (wiatr), Pitta (ogień), Kapha (ziemia).

Każdy z nas posiada unikalną proporcję trzech energii (dosz). Jednak w większości przypadków, jedna lub dwie siły dominują i kształtują nas. Z tym wiążą się różne charaktery, styl życia i dieta. Jeśli dany typ osobowości jest nie zbalansowany, w naszym organizmie pojawiają się problemy. Weźmy dla przykładu Pittę. Kiedy osoba typu Pitta jest zrównoważona, jest przyjazna i miła dla otoczenia oraz nie boryka się z problemami skórnymi takimi jak trądzik. Jednak w odwrotnym przypadku, osoba taka jest ciągle poirytowana, łatwo wpada w złość, ma problemy z trawieniem i ze stanami zapalnymi skóry.
Bardziej szczegółowo opisałam każdą z dosz tutaj.


Ajurweda i ja

Hong Kong
Hong Kong

    Pierwszy raz z Ajurwedą spotkałam się mieszkając w Hong Kongu. Podczas lunchu zaczęłam żalić się moim koleżankom z pracy o dużej wilgotności powietrza i mojej niemocy okiełznania włosów. Kto choć raz był w tym rejonie świata zgodzi się ze mną, że wilgotność jest nie do zniesienia, a włosy i skóra natychmiast to odczuwają. Próbowałam wielu różnych sposobów i marek, ale nic nie działało. Parę koleżanek z Indii poradziło mi użycie Ajurwedyjskich produktów i podzieliło się, że mną wskazówkami w pielęgnacji włosów. Trzeba przyznać, że tradycyjnie włosy hindusek są długie, mocne i zadbane, dlatego słuchałam uważnie. Wychodząc z tradycyjnie zachodniego podejścia dotyczącego pielęgnacji skóry i włosów, zafascynowało mnie odkrycie innego świata zwanego Ajurwedą. Olejowanie włosów za pomocą mieszanki ziół i ekstraktów z owoców wraz z masażem głowy było czymś o czym wcześniej bym nie pomyślała.

Ajurweda kiedyś i dziś

 Jeszcze nie tak dawno młode pokolenie hindusów uważało Ajurwedę za przeżytek i coś stosowanego wyłącznie przez babcie. Jednak ostatnio Ajurweda świeci triumfy i przeżywa wielki powrót w Indiach.  Ajurwedyjska dieta i kosmetyki zalewają Indyjski rynek. Powstaje wiele nowych marek i serwisów nawiązujących do antycznej filozofii. Żywność, kosmetyki, spa oraz doktorzy specjalizujący się w starożytnej medycynie. Po raz kolejny Ajurweda stała się modna i to nie tylko wsród ludzi starszych. W tej chwili nabrała młodego, świeżego wyglądu.


Podczas moich pobytów w Indiach miałam szansę lepiej przyjrzeć się Ajurwedzie. Postanowiłam lepiej poznać ten świat nie tylko pod względem dbania o skórę i włosy, ale też patrząc na dietę i styl życia. Od tamtego czasu szukam, czytam, edukuję się i miksuję (zioła). Tutaj pokazuję wam moją Ajurwedyjską podróż. Ajurweda jest jedną z najstarszych filozofii na świecie, ale czy warto przerzucić się na te egzotyczna zioła, korzenie i proszki? Mam zamiar to sprawdzić.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Professional Blog Designs by pipdig