Follow

CO MA WSPÓLNEGO MASECZKA Z KURKUMY I INDYJSKA PANNA MŁODA?

maseczka z kurkumy

W Indiach, kurkuma jest ważnym elementem w kuchni jak i medycynie Ajurwedyjskiej. Ponieważ posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne czemu nie spróbować wykorzystać jej podczas jakiejś specjalnej okazji? Może na przykład...ślubu?


Ceremonia Haldi (kurkuma w języku hindi) w Indiach jest bardzo ważnym wydarzeniem mającą miejsce przed właściwą ceremonią zaślubin.
Podczas ceremonii kobiety z domu panny młodej przygotowują specjalną pastę z kurkumy, drzewa sandałowego,  wody różanej oraz w zależności od zwyczaju danej rodziny, mieszanki ziół. Podążając od dołu w górę, pasta zostaje nałożona na na stopy, nogi, ramiona i twarz panny młodej. Haldi ma za zadanie oczyścić i  nadać blasku skórze, tak aby w dniu ślubu cera panny młodej wyglądała idealnie.

Dawniej, ceremonia odbywała się w bardzo małym gronie rodzinnym, tak na przykład było w moim przypadku. Jednak ostatnio dzięki filmom Bollywood, rytuał ten rozrósł się na miarę małego wesela. Muzyka, tańce, dużo jedzenia i jeszcze więcej gości.
Po skończonej ceremonii kobiety z rodziny pomagają pannie młodej zmyć kurkumową pastę, docinając przyszłej małżonce o ślubie, co wywołuje dużo śmiechu i radości.

Ceremonia Haldi

Czemu akurat kurkuma? 

Maseczka zawierająca kurkumę odżywia, chłodzi i oczyszcza skórę. Kurkuma, jak już wspominałam powyżej, posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia takie jak blizny po trądzikowe. Dlatego też maseczka haldi stała się idealnym szybkim sposobem na przed ślubną poprawę urody.

Domowa maseczka z kurkumy


Istnieje wiele wariantów maseczki z kurkumy do twarzy, którą możemy zrobić sami, ale dzisiaj skupię się na tej tradycyjnej.

Potrzeba nam:

  • 1 łyżka kurkumy (postaraj się o organiczną)
  • 1/4 łyżeczki drzewa sandałowego
  • 1 łyżka mąki z ciecierzycy
  •  woda różana /lub mleko

Należy wymieszać wszystkie składniki tak, abyśmy otrzymali pastę, która nie będzie zbyt lejąca  i możliwa do nałożenia na skórę.
Drzewo sandałowe jest dość istotnym składnikiem, bardzo fajnie działa z kurkumą i świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku.

Maseczkę kładziemy na twarz, szyję, pozostawiamy na 20-30 minut i zmywamy ciepłą wodą.


Jak wiadomo kurkuma troszeczkę może barwić na żółto, dlatego też moje jak zniwelować niechciany kolor:

  •  Można nałożyć ją używając pędzla, wtedy nie zabarwią nam paznokcie ani opuszki palców.
  • Po zmyciu maseczki przetrzeć skórę tonikiem, lub wodą różaną, co oczyści dokładnie skórę z ewentualnego lekkiego żółtego zabarwienia.
  • Lepiej nałożyć maseczkę z kurkumy podczas wieczornej pielęgnacji skóry, przed pójściem spać, ponieważ rano żółtawy odcień znika.

Dodatkowo maseczka rozjaśnia wszelkiego rodzaju włoski, wspomaga ich usuwanie, więc starajmy się omijać brwi, a mężczyźni jeśli chcą zachować bujnie kolorystyczne brody, też radziłabym omijać te rejony na twarzy.

Moje doświadczenie z maseczką z kurkumy?

maseczka z kurkumy
Maseczka z kurkumy

Używam maski z kurkumy w różnych połączeniach i nigdy mnie nie zawodzi. Jeśli chcemy do bazowego przepisu dodać coś od siebie np. olej migdałowy, kokosowy, miód, to jak najbardziej możemy. 
Metodą prób i błędów będziecie wiedzieć jakie połączenie wasza skóra lubi. 


Lubię ją używać raz na tydzień, chyba, że pojawiają się jakieś małe niedoskonałości i widzę, że moja cera zaczyna "marudzić". Działa świetnie i czuje, że skóra jest odświeżona i "wyleczona", a przecież o to w tym chodzi.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Professional Blog Designs by pipdig