Follow

OCZYSZCZAJĄCA GLINKA MULTANI MITTI AKA ZIEMIA FULERSKA

Multani Mitti
Multani Mitti


Jedną z najlepszych glinek jest zdecydowanie Multani Mitti, na zachodzie znaną pod nazwą Fuller’s Earth (ziemia fulerska). Glinka występuje między innymi w Indiach i Anglii, gdzie używana była w procesie oczyszczania wełny owczej (stąd nazwa fuller’s earth), oraz Ameryce Północnej.

Indyjskie kobiety od wieków używają Multani Mitti w połączeniu z różnego rodzaju składnikami; miodem, mlekiem, ziołami do pielęgnacji skóry, jako maseczkę upiększającą. Co ciekawe, glinkę nie tylko można aplikować na twarz, ale również na włosy w celu ich dokładnego oczyszczenia.
Po dziś dzień glinka multani jest bardzo popularna w Ajurwedzie i używana w kosmetykach w różnych połączeniach np. z ziołami, innymi glinkami i olejami.
Nie trudno się dziwić, kiedy spróbowałam jej po raz pierwszy to byłam zachwycona, "zakochana od pierwszego użycia" i tylko jedna myśl mi chodziła po głowie: "Gdzie byłaś kiedy borykałam się z trądzikiem młodzieńczym?".

Główne właściwości Multani Mitti:

  • pobudza krążenie krwi przez co komórki skórne szybko się regenerują 
  • usuwa martwy naskórek 
  • oczyszcza pory, wyrównuje koloryt i powierzchnie cery
  • używana do skóry tłustej redukuje nadmierne wydzielanie sebum i wspomaga walkę z trądzikiem
  • redukuje blizny i rozjaśnia rozstępy
Glinka multani jest idealna dla cery tłustej i problematycznej. Dla tych którzy borykają się z trądzikiem, nadmiernym sebum, poczuciem oleistości, mogą używać multani nawet 3 razy w tygodniu.

 A co ze skórą suchą, wrażliwą? 

Tak można używać ziemi fulerskiej, jednak odradzałabym używania jej samej w czystej postaci zmieszanej z wodą. Cera sucha nie produkuje wystarczającej ilości ochronnego „oleju” dlatego też zaaplikowanie multani jeszcze bardziej może cerę wysuszyć.
Dla cery suchej najlepsze są połączenia multani z mlekiem, jogurtem, migdałami i olejami. Wtedy nasza sucha, wrażliwa skóra pozostanie nawilżona i oczyszczona.

DIY maseczka z glinki multani.


Mój ulubiony przepis na domową maseczkę z glinki (proporcje na jedną aplikacje):

  • 1 łyżeczka glinki multani (fulerskiej ziemi)
  • Pół łyżeczki suszonych kwiatów lawendy
  • Woda różana do zrobienia pasty*

Lawenda i woda różana nawilża, odżywia i wyrównuje koloryt skóry.
Wszystkie powyższe składniki mieszamy w miseczce, kładziemy na twarz na ok. 20 minut, a następnie zmywamy wodą i cieszymy się odświeżoną skórą.
Co z zapachem? 
Mi osobiście podobają się "zapachy glinkowe", jest to dla mnie taki zapach, który kojarzy mi się bardzo pozytywnie ze świeżym zapachem ziemi po krótkiej burzy w bardzo upalne lato.


Spytacie czy warto spróbować? Ja myślę, że jak najbardziej, nie mamy nic do stracenia, a może nam naprawdę pomóc, bo jest to świetna alternatywa dla różnego rodzaju innych glinek -  białych, czerwonych, zielonych...


*Spokojnie można użyć samej glinki i zmieszać ją tylko z wodą (najlepiej przegotowaną).

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Professional Blog Designs by pipdig