Follow

OLEJ RYCYNOWY W INDIACH SPOSOBEM NA DŁUGIE WŁOSY

olej rycynowy
Olej rycynowy


Zapuszczanie włosów może być nie lada wyzwaniem, a najczęściej chcielibyśmy, aby stało się to jak najszybciej. Warto sięgnąć do naturalnych sposobów, które daje nam Ajurweda jakim jest olej rycynowy.

Olej pomaga oczyścić, pielęgnować i uspakajać ciało oraz umysł. Często jest używany podczas relaksującego Ajurwedyjskiego masażu zwanego Abhayanga.
Olej rycynowy jest przepisywany na wiele różnych problemów zdrowotnych, jak reumatyzm, zmarszczki, zapalenia różnego rodzaju, wypadanie włosów itd
Oczywiście idąc za Ajurwedyjską nauką, żadna dolegliwość nie ustąpi po jednorazowym zastosowaniu, tak jak często oczekujemy od medycyny zachodniej. Na to potrzeba czasu i bycia konsekwentnym. Czyli znowu dochodzimy do głównego założenia, że cokolwiek dzieje się złego w naszym ciele jest spowodowane zaburzeniem równowagi tej wewnętrznej jak i zewnętrznej. Czyli dieta, styl życia, kosmetyki używane przez nas, wszystko to składa się na nasz balans lub brak balansu.

 Dobrze, ale co z włosami?


Zakładając że większość z nas chce posiadać zdrowe, grube i lśniące włosy, ale natura dała to co dała i musimy czasami sobie dopomóc.
W Indiach, tradycyjnie kobieta z długimi, grubymi włosami jest postrzegana jako bardzo atrakcyjna. Długie lśniące włosy uchodzą za bardzo kobiece i sensualne. Dlatego też kobiety bardzo dbają o zachowanie w jak najlepszym stanie swoich włosów. Zdecydowana większość nosi bardzo długie włosy, a ich pielęgnacja jest wymagająca.  Jak to robią?
Są różne sposoby, a olejowanie włosów jest jedną z metod.

Włosy rosną, rosną…


Jeden z głównych powodów dlaczego olej rycynowy zyskał taką popularność już tysiące lat temu jest stymulowanie przez niego porostu włosów. Czyli jeśli zapuszczamy włosy, lub tracimy włosy i chcemy przyśpieszyć ich wzrost, olej z rycyny jest dobrą opcją.

Co więcej, olej rycynowy, posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu łupieżu i innych infekcji skóry głowy. Antyoksydanty w rycynie podtrzymują produkcję keratyny, która pomaga wygładzić włosy i sprawia, że są one mocniejsze.

DIY olej rycynowy na długie włosy


Ponieważ olej rycynowy posiada bardzo gęstą konsystencję, ja osobiście lubię zmieszać go z innym olejem/olejami oraz dodatkowo często dodaje jeszcze trochę witaminy E.

Potrzebujemy:

  • 1 łyżka stołowa oleju rycynowego
  • 1,5-2 łyżek stołowych oleju kokosowego/jojoba/migdałowego
  • 2 kapsułki z witaminą E
  • 2 miseczki

Mieszam wszystkie składniki w jednej miseczce, a do drugiej miseczki wlewam zagotowaną wodę. Następnie miseczkę z mieszanką umieszczam w drugiej miseczce. Tym sposobem moja mieszanka olejowa do włosów zagrzewa się. 
Ważne jest, żeby nie podgrzewać mieszanki w mikrofalówce, bo nasza mieszanka może być łatwo palna!
Po około 5 minutach należy wyjąć miseczkę z naszą mieszanką i wmasować ją w skórę głowy, a pozostałą część rozprowadzić lekko na całej długości włosów. Taki masaż jest bardzo przyjemny i jest to taki pierwszy krok do domowego masażu Ajurwedyjskiego.
Ja lubię i widzę znaczne efekty zwłaszcza, gdy zostawię oleje na włosach przez całą noc, rano zmywam go szamponem i kładę swoją codzienną odżywkę.
Jeśli nie chcecie zostawiać oleju na włosach przez całą noc, co jest zrozumiałe ponieważ najlepiej spać w czepku, albo zawiniętym ręczniku, bo no cóż "olej jest oleisty", zostawić należy nasz miks na 2 godziny minimum. Olej musi mieć trochę czasu, aby zaczął działać.
Raz do dwóch razy w tygodniu (2 razy przy bardzo suchych włosach) można wykonać zabieg olejowania.

Ja osobiście uwielbiam ten sposób, sprawdza się na moich włosach, które są suche z natury, zwłaszcza w okresie lata. Czy pomaga w poroście włosów? Myślę, że tak, zwłaszcza, że "nowe włosy" są bardziej nawilżone. 
Jednak trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć, nie nakładać zbyt dużej ilości, naprawdę już niewielka wystarczy. Najlepiej nie więcej niż 2 razy w tygodniu i bądźmy regularni, bo bez tego nic nie zadziała. 

Powodzenia!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Professional Blog Designs by pipdig