Follow

VATA, PITTA, KAPHA - TRZY AJURWEDYJSKIE DOSZE

Dosze: vata, pitta, kapha, trzy ajurwedyjskie
Dosze: Vita, Pitta, Kapha

Ajurweda opiera się na istnieniu trzech energii (dosh), które rządzą naszym ciałem wpływając na funkcje fizjologiczne oraz cechy naszego charakteru.


Każdy z nas jest złożony z trzech powyższych dosz, jednak zazwyczaj jedna lub dwie dominują.

Jaką mam doszę?

Jest wiele testów online, które możemy rozwiązać i sprawdzić. 
Na przykład tutaj: 


lub


Charakterystyka 3 dosz:


 VATA

vata wiatr
Vata (wiatr)


           Vata (wiatr) – energia ta kontroluje funkcje związane z ruchem, cyrkulacją krwi, oddychaniem, biciem serca.
Osoby typu Vata są ludźmi kreatywnymi. Szybko się uczą, jednak często szybko zdobytą wiedzę zapominają, oraz często działają pod wpływem impulsu. Zazwyczaj są wysokie, smukłe, posiadają szybki sposób chodzenia (ja zawsze myślę o Umie Thurman jako o typowej Vacie), mają tendencje do zimnych rąk, nóg, ogólnie nie przepadają za zimnym klimatem. Kiedy Vata jest zrównoważona jest pełna energii i ma pogodny humor. Jednak niezrównoważona Vata jest zestresowana i ciągle się martwi.
Jeśli chodzi o skórę i włosy są one suche. Skóra narażona jest na szybsze starzenie się, zmarszczki i egzemę.


Porady dla typu Vata:

Vata powinna zachować regularny tryb życia tj. jeść i spać o określonych porach. Odpoczywać dużo, spożywać ciepłe posiłki, ugotowane i odżywcze potrawy. Jagody, orzechy, ryż też sprzyjają Vacie. Należy gotować warzywa, potrawy ponieważ surowe wspomagają suchość, a to spowalnia system trawienny, który u Vaty już jest spowolniony.
Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, joga, pływanie jest wskazana dla Vaty ponieważ ta energia nie powinna się przeciążać. Skóra i włosy wymagają dużego nawilżenia. Dobrym wyjściem są oleje jak kokosowy, migdałowy czy też masło shea.

 PITTA

pitta ogień
Pitta (ogień)
            Pitta (ogień) – energia ta kontroluje nasz metabolizm, wpływa na trawienie, odżywianie i ciepłotę ciała.
Osoby typu Pitta cechują się średnią, mocną budową ciała, oraz dobrą koncentracją. Lubią konkurować i czekają zawsze na wyzwania. Pitta jest dobrze zorganizowana, pewna siebie i pomocna, taki typ lidera, oczywiście kiedy jest zrównoważona. W przypadku braku równowagi jest agresywna, oraz despotyczna.
Pitta ma dobry system trawienny i apetyt, ale nie lubi zbytniego gorąca.
Skóra jest mieszana i wrażliwa, jest podatna na zapalenia i trądzik.


Porady dla typu Pitta:

Ważne jest, aby nie eksponować się bezpośrednio na słońce i pozostawać w przyjemnym chłodniejszym otoczeniu. Unikać jest dobrze jedzenia rzeczy pieczonych, oraz ostrych, ograniczyć alkohol, nie palić i nie przegrzewać się.
Jeść należy mokre i słodkie owoce i warzywa tj. wiśnie, mango, ogórki, arbuz, czy awokado. Taka dieta wspomaga nawilżenie skóry i unikanie stanów zapalnych.
W pielęgnacji cery dobrze Pitta reaguje na produkty jak najbardziej naturalne. Szukać należy składników, które zbalansują nawilżenie skóry np. kokos, pestki z winogron, słonecznik. Neem, drzewo sandałowe i tymianek zmniejszają irytację i zapalenia skóry.  

 KAPHA

kapha ziemia
Kapha (ziemia)

     
        Kapha (ziemia) – energia ta kontroluje wzrost w ciele. Wspomaga dostawę wody do konkretnych części ciała, nawilża skórę i podtrzymuje system immunologiczny.
Osoby typu Kapha są zrelaksowane, ciepłe i lubią powolniejszy tryb życia. Cechują się tym, że nie oceniają innych, są kochające i przebaczające (świetna osobowość dla lekarza pierwszego kontaktu;)) 
Wolno się uczą, ale za to wiedza zdobyta pozostaje bardzo długo.
Budowa ciała idzie w stronę lekkiej nadwagi, włosy i skóra są delikatne. Cechuje się świetnym zdrowiem, dobrym system immunologicznym, jest bardzo spokojna i dążąca do spokoju i zgody wokoło. Nie łatwo jest ją zasmucić, jednak cechuje się silnym przywiązaniem do rzeczy i dlatego może wydawać się zaborcza i ma tendencje do popadania w depresję.
Kapha nie lubi wilgotnych miejsc, często może chorować na astmę.
Skóra u Kaphy jest zazwyczaj tłusta z widocznymi porami, w razie braku równowagi wydzielane jest nadmierne sebum i pojawia się trądzik z cystami. Ale są duże plusy - pojawienie się zmarszczek bardzo późno i w zasadzie można powiedzieć, że Kapha jest „bez zmarszczkowa”.


Porady dla typu Kapha:

Ważne jest, aby Kapha pozostawała aktywna fizycznie i była w ciągłym ruchu, ponieważ ma tendencje do depresji, jest powolna i często walczy z nadwagą. Minimum 30 minut dziennej aktywności fizycznej jest bardzo wskazane. Powinna również skupić się nad poznawaniem, doświadczaniem nowych rzeczy, wtedy walczy ze swoją tendencją do zaborczości.
Jedzenie powinno być ciepłe i ostre. Kapha powinna unikać potraw zawierających oleje np. oliwa z oliwek, ogólnie dieta śródziemnomorska nie jest dla niej wskazana. Ponieważ kapha reprezentuje ziemię, a za duża ilość wody robi z ziemi błoto.
Kapha w kuchni powinna używać przypraw ostrych, tj. chili, pieprzu, imbiru. Również smak gorzki sprzyja zachowaniu równowagi.
Kapha powinna codziennie dokładnie oczyszczać skórę przed pójściem spać (spanie w makijażu- zapomnij!). Nie wolno nadmiernie wysuszać skóry, nawilżać należy ją  bardzo lekkimi kosmetykami, na przykład zawierającymi aloes, cytrusy czy też sezam.
Unikać trzeba pieczonych rzeczy, ciężkich słodkich deserów, skóra może lepiej wyglądać kiedy ograniczy się spożywanie nabiału.


Podsumowując, myślę, że jeśli borykamy się z jakąś konkretną dolegliwością, warto jest sprawdzić powyższe sposoby. Pamiętać jednak musimy, że Ajurwedyjska medycyna to nie cudowne rozwiązanie, którego efekty zobaczymy po jednym dniu. Należy być regularnym, oraz dostosować odpowiednio swój styl życia.Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Professional Blog Designs by pipdig