Follow

KURTA I KURTI - INDYJSKI STRÓJ NA CODZIEŃ

prywatna kolekcja kurti
kurti - prywatna kolekcja

Wszyscy na pewno wiedzą jak wygląda sari (saree) i kojarzy je jako pochodzący z Indii, tradycyjny strój noszony przez kobiety. Jednak sari to nie jedyny ubiór jaki możemy spotkać w Indiach. Świetną i wygodniejszą alternatywą jest kurta bądź kurti.

Kurta lub kurti (damska wersja kurty), jest jednym z moich ulubionych etnicznych ubiorów, który będąc w Indiach noszę na co dzień.

Czym jest kurta/kurti?

Kurti jako alternatywa dla sari
Kurti

Kurta/kurti, jest to długa bluzka wykonana głównie z bawełny lub z jedwabiu, sięgająca do kolan, noszona z etnicznymi spodniami (salwar lub churidar), zwężanymi przy kostkach, oraz szalem, zwanym dupattą. 
Tradycyjnie kurta była noszona wyłącznie przez mężczyzn, nie tylko w Indiach, ale i także w Pakistanie i Bangladeszu. Z czasem kobiety również zaczęły zakładać damski odpowiednik kurty - kurti. Przy czym wersja kobieca może występować w krótszej wersji, sięgającej tuż za pośladki, przypominająca krojem tunikę.
Do spopularyzowania kurty przyczynił się ruch hipisowski w latach 60 i 70, gdzie noszenie kurty było swego rodzaju wyrażeniem wolności i beztroski.
Dziś kurti zagościła na stałe w Indiach  i można z łatwością zaobserwować na ulicach wiele kobiet ubranych w piękne, dopasowane kurti, a Indyjscy projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych modnych fasonów kurt.

Jak nosić kurti?

różne wersje noszenia kurti
różne wersje noszenia kurti (źródło: https://fr.pinterest.com/)

Kurta (kurti) jest bardzo wygodnym i łatwym do noszenia strojem, w przeciwieństwie do sari, którego samo założenie wymaga dużej wprawy i praktyki (ja zdecydowanie potrzebuję drugiej osoby do pomocy).
Co najbardziej podoba mi się w kurti, to możliwość założenia jej praktycznie na każdą okazję, czy to w wersji oficjalnej czy też bardziej codziennej, casualowej. W lecie nie ma nic lepszego i łatwiejszego, niż wskoczenie w wygodną bawełnianą kurtę, zwłaszcza jeśli spędzamy lato w Indiach. W sezonie weselnym i festiwalowym, świetnie sprawdza się elegancka, jedwabna kurta z pięknymi wyszywanymi ozdobami i dopasowaną biżuterią. 

Tradycyjnie do kurti zakłada się jak już wspomniałam wcześniej spodnie zwane salwar lub churidar. Obecnie jednak idąc z duchem czasu, dziewczyny łączą kurti z zachodnimi elementami, jak: jeansami, szortami, legginsami czy też długimi spódnicami boho. Kombinacji jest bez liku i dodając różnego rodzaju akcesoria tj. biżuterię, szale, torebki i buty, otrzymujemy modny Indo-Zachodni look.

Poniżej możecie zobaczyć 5 przykładów nowoczesnych wersji noszenia kurti. Na zachodzie kurta w wersji Indyjskiej, również zyskała popularność, zwłaszcza wersja krótsza, a la tunika.
Sama lubię nosić etniczne wzory i kurti sprawdza się u mnie świetnie latem, czy to w Europie czy Azji.
Jeśli będziecie w Indiach, koniecznie kupcie chociażby jedną kurtę (kurti). Wybór jest ogromny i możemy przebierać w różnego rodzaju stylach, kolorach i materiałach.

A co wy sądzicie o takiej opcji ubiorowej? Podoba wam się?
Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Professional Blog Designs by pipdig