Follow

DLACZEGO KOBIETY W INDIACH NOSZĄ BRANSOLETKI?

bransoletki z Indii
prywatna kolekcja bransoletek przywieziona z Indii


Noszenie bransoletek na rękach w Indiach sięga czasów antycznych. Nazwa bransoletka (bangle -ang.) pochodzi od słów bangri lub bangali, które pojawiają się w sanskrycie i oznaczają „ozdobę/ornament, który dekoruje rękę”. 

Wszelkiego rodzaju boginie występujące w hinduizmie prawie zawsze mają przyozdobione ręce w bransoletki.  Z tekstów możemy dowiedzieć się, że bransoletki były wykonywane ze złota, srebra, kamienia, brązu, szkła i w zasadzie z każdego dostępnego materiału nadającego się na stworzenie bransoletki. Od prostych metalowych nie posiadających żadnych dekoracji, po przyozdabiane różnego rodzaju elementami, tak jak kamieniami szlachetnymi, rysunkami.


Mężatka bez bransoletek się nie pokazuje


Noszenie bransoletek przez zamężne kobiety w Indiach jest standardem. Bransoletki są jednym z podstawowych elementów biżuterii Indyjskiejpanny młodej. Noszenie bransoletek ma za zadanie chronić męża i przynosić szczęście w małżeństwie. Wierzy się, że brzęczenie bransoletek odstrasza zło z domu. Co więcej, przyozdabianie siebie w bransoletki sprawia, że kobieta staje się bardziej atrakcyjna dla płci przeciwnej. Tradycyjne kobiety zdejmują bransoletki tylko w przypadku porodu, oraz śmierci męża.

W zależności od regionu kobiety noszą bransoletki zrobione z różnego rodzaju materiałów, łączonych w różne kombinacje.
Na przykład, nigdy nie wolno nosić bransoletki, bądź bransoletek tylko na jednej ręce, gdzie druga ręka pozostaje nie przyozdobiona. Czy też, złote bransoletki powinny być sparowane ze szklanymi, lub na jednej ręce powinna być parzysta ilość bransoletek, a na drugiej nie. Wariantów jest tyle ile regionów i grup etnicznych w Indiach.

 
bransoletki panny młodej
bransoletki panny młodej (źródło: https://fr.pinterest.com/)


Bransoletki dla przyszłej mamy

Ślub to nie jedyna okazja, gdzie bransoletki odgrywają istotną rolę. Stają się one ważnym elementem podczas przyjęcia, zorganizowanego dla przyszłej mamy. Taka Indyjska wersja "baby shower". Przyszła mama nosząc bransoletki chroni siebie i dziecko przed złą energią, która może czyhać na na każdym kroku.

Wszystkie sytuacje wymienione powyżej mają swoje podstawy w tradycji Indyjskiej, ale czy noszenie bransoletek ma też inne, bardziej medyczne wytłumaczenie?

 

Medycyna Ajurwedyjska o noszeniu bransoletek

srebrne bransoletki z Indii
srebrne bransoletki z Indii

Ajurweda zakłada, że kości kobiet są słabsze niż mężczyzn, dlatego też, aby je wzmocnić należy nosić metalowe bransoletki. Ponadto, dzięki bransoletkom poprawia się cyrkulacja krwi, a energia wytwarzana przez skórę, jest przekazywana do metalowych bransoletek i zwracana ciału.
Jak widzimy, noszenie metalowych bransoletek ma też "medyczne", Ajurwedyjskie wytłumaczenie.


Bransoletki współcześnie

sklep z bransoletkami  (źródło: https://fr.pinterest.com/)

W dzisiejszych czasach, nie tylko mężatki przyozdabiają się bransoletkami. Nie zamężne dziewczyny również uwielbiają je zakładać na codzień. Bransoletki są akcesoriami, które mogą zmienić całkowicie wygląd stroju, gdyż pasują do wszystkiego. Świetnie idą w parze na przykład z kurti i jeansami.

Jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w Indiach, zaglądnijcie do sklepu lub bazaru z biżuterią, a zobaczycie ogrom opcji stylów, materiałów i kolorów bransoletek.  
Ja je uwielbiam nosić i mam całkiem sporą kolekcję w domu. Co mi się bardzo podoba, w Indiach bransoletki zwykle są sprzedawane w zestawach np. ten sam wzór, kolor itd. Co za tym idzie, dużo bransoletek za przystępną cenę. A wiadomo ich nigdy nie za wiele. 

Co sądzicie o Indyjskiej tradycji noszenia bransoletek? Czy same lubicie je nosić? I jak myślicie, faktycznie mogą działać pozytywnie na nasze zdrowie?

6 komentarzy

 1. Ciekawy tekst! Nie wiedziałam o ajurwedyjskiej tradycji noszenia bransoletek. Sama je lubię, ale rzadko noszę i raczej takie z koralików, nie "brzęczace".

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne są te bransoletki :) Nigdy nie zastanawiałam się nad powodami dla których kobiety zamieszkujące Indie je noszą :) Bardzo ciekawy post i piękne zdjęcia :) pozdrawiam serdecznie ( http://wilbepretty.blogspot.com/ )

  OdpowiedzUsuń
 3. W magiczne właściwości bransoletek nie wierzę, ale bardzo je lubię. To jedyna biżuteria, którą noszę na co dzień. Niestety nie brzęczy :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że nie zdawałam sobie sprawy, że rodzaj noszonych bransoletek zależy od regionu. Ciekawa sprawa. Oczywiście na ich "magiczne" właściwości przymykam oko bo nie do końca wierzę w takie rzeczy, ale sama bransoletki uwielbiam i nigdy ich zbyt wiele w mojej szufladzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak każdy region, grupa etniczna mają inne zwyczaje, ubiory, biżuterie etc. Mój mąż pochodzi z grupy, gdzie podczas ślubu miałam bransoletki zielone szklane wraz ze złotymi:)

   Usuń
 5. Nigdy dotąd się nad tym nie zastanawiałam, myślałam, że to po prostu ozdoba. Kurcze, człowiek uczy się przez całe życie :)

  OdpowiedzUsuń

Professional Blog Designs by pipdig