Follow

KOHL, KAJAL CZY EYELINER? INDYJSKI MAKIJAŻ OKA

Kajal, Kohl, Eyeliner
Kajal, Kohl, Eyeliner - domowa kolekcja


Dowodów podkreślania urody makijażem możemy doszukiwać się już w czasach antycznych. Duże zainteresowanie skupiało się w szczególności na oczach, dlatego też wiele z nas w tej chwili używa eyelinera, maskary i cieni do powiek. A zastanawialiście się kiedyś, skąd wywodzi się zwyczaj przyzdabiania oka czarną kreską?


Otóż wszystko zaczęło się w krajach bliskiego wschodu, Egipcie, Indiach oraz kosmetyku zwanego kohl.
Słowo kohl oznacza „rozjaśnienie oka”. W Egipcie kobiety i mężczyźni mieszali pastę z siarczku ołowiu i aplikowali wokoło oczu. Wierzono, że czarna kreska odgania zło, niweluje wszelkiego rodzaju infekcje oka, oraz chroni przed słońcem.

W Indiach kohl, tworzono mieszając zebraną sadzę z ghee (rodzaj tłuszczu, przypominającego masło) i olejem. Sadzę zbierano, dzięki naczyniu umieszczanego nad lampą oliwną.
Podobnie jak w Egipcie, kohl pełnił i pełni funkcję ozdobną, wydobycia głębi oka, ale i również funkcję ochronną, przed złą energią. Podczas ceremonii zaślubin, pannie młodej rysuje się małą czarną kropeczkę na przykład na brodzie, która ma chronić przed „złym okiem” i przynieść szczęście. Noworodkom, również rysuje się czarną kropeczkę, która ma takie samo zadanie jak w przypadku panny młodej.

Jadąc do Indii i uczestnicząc w różnego rodzaju funkcjach, jak wesela, czy też oglądając filmy Bollywood, zawsze możemy podziwiać piękny make up z użyciem kohl.


Trzy rodzaje "czarnej kreski" do wyboru

kajal
Kajal

Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje produktów, dzięki którym możemy stworzyć , upragnioną czarną kreskę:
 • Kohl
 • Kajal
 • Eyeliner
Kohl jest zazwyczaj wykonany z proszku, pigmentu i wosku. Jest łatwy w użyciu i nie rozmazuje się łatwo, jak pozostałe produkty.
Kajal, w swoim składzie, posiada naturalne składniki, jak migdały, aloes i sadzę. Jest organicznym kosmetykiem, zdrowym dla oka, nie podrażnia i jest dobrą opcją dla alergików.
Eyeliner może występować w formie żelu, ołówka, tuszu. Często nie jest, aż tak delikatny jak kajal, gdyż nie jest w całości wykonany z  naturalnych składników i może łatwiej podrażniać oko.

Który wybrać?

kohl
Kohl

To zależy, jeśli chcemy coś trwałego i naturalnego zdecydowanie kajal, jednak używanie go może sprawić trochę bałaganu. Łatwo się rozmazuje, więc jeśli mamy tłustą skórę wokoło oczu, musimy uważać z aplikacją. Nie chcemy wyglądać jak panda, a dodatkowo kajal bardzo mocno się trzyma, dlatego też trudniej go zmyć.

Kohl jest lepszą opcją, ponieważ nie rozmazuje się tak łatwo, a eyeliner świetnie sprawdza się, jeśli chcemy wykonać na przykład, kocie oko lub bardzo cienką linię.


Na rynku mamy wiele wyborów, ostatnimi czasy zauważyłam, że coraz więcej firm kosmetycznych, wprowadza na rynek zachodni Kajal i Kohl, zamiast wyłącznie eyelinera. 
L'Oréal, Revlon, Maybelline są dobrą nie drogą opcją na początek. 
Chociaż, a może by tak samemu zrobić swój własny domowy Kajal?
Co myślicie?

6 komentarzy

 1. Nie miałam pojęcia o istnieniu czegoś innego do podreslania oka niż eyeliner czy nasza swoista kredka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie wygląda, spróbowałabym. Choć nie wiem czy coś przebije mój ukochany od lat eyeliner wibo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za pokazanie bo nie miałam pojęcia o tym produkcie, wpisuję na listę do wypróbowania

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo a ja długo się zastanawiałam co właściwie różni kohl i kajal. Teraz już mam jasną i przejrzystą odpowiedź i wiem co wybrać dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja kohl czy kajał kupuję tylko w tych sklepach: magiczne Indie , bombay bazaar czy radhashop.To sklepy które na 💯% mają naturalne orientalne kosmetyki.Uwielbiam zamawiać u nich , bo ceny jak na naturalne kosmetyki są w bardzo przystępne a oferta jest szeroka.

  OdpowiedzUsuń

Professional Blog Designs by pipdig