Follow

MEHENDI - HENNA NA DŁONIACH PANNY MŁODEJ

Mehendi/henna na dłoniach panny młodej
Mehendi/henna na moich dłoniach - grudzień 2015

Zima zagościła już całkowicie, a ponieważ zima to sezon ślubny w Indiach, dzisiaj o pewnej ładnej Indyjskiej tradycji. 

Jeśli planujecie wybrać się na ślub w Indiach, musicie pamiętać, że poprzedza go wiele istotnych ceremonii, różniących się od siebie w zależności od regionu. Jedną z najważniejszych, występujących praktycznie we wszystkich grupach w Indiach, jest mehendi. Mehendi (inaczej henna) jest to ceremonia, podczas której, za pomocą henny, piękny wzór, rysowany jest na rękach i stopach panny młodej.
Tradycja ta jest kultywowana nie tylko w Indiach, ale również w krajach arabskich, skąd oryginalnie mehendi się wywodzi.
W Indiach ceremonia henny jest jedną z najstarszych, związanych ze ślubem. Odbywa się z udziałem rodziny i najbliższych przyjaciół, a trwa praktycznie cały dzień.

Dlaczego w Indiach przyozdabiają ręce i stopy henną?

 
Mehendi/henna na moich stopach podczas ślubu
Mehendi/henna na moich stopach - grudzień 2015
Mehendi, reprezentuje więź pomiędzy przyszłymi małżonkami, przynosi szczęście młodej parze i ich rodzinom.
Istnieje wiele wierzeń, powiązanych z henną. Między innymi, intensywny, ciemny kolor mehendi, symbolizuje silną miłość między młodymi i płodność. Im dłużej mehendi utrzymuje się na rękach, tym szczęśliwsze życie będzie mieć para małżonków. 

Mehendi znane jest również, za swoje medyczne korzyści. Henna, dzięki swoim właściwościom chłodzącym, niweluje stres, ból głowy i gorączkę. Dlatego też, jej aplikacja chroni pannę młodą przed chorobą oraz stresem związanym ze ślubem. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że w Indiach klimat jest dość ciepły, chłodzący efekt, jest zawsze jak najbardziej mile widziany.

Bardzo ciekawym zwyczajem jest, aby panna młoda po ślubie, dopóki mehendi utrzymuje się na  jej rękach i stopach, zwolniona była z wszelkich prac domowych, takich jak gotowanie i sprzątanie. Można powiedzieć, że to taki rodzaj miesiąca miodowego dla kobiety. Jak wiadomo dawniej po ślubie, na kobiety spadał ciężar zajmowania się domem, który najczęściej był dzielony z teściami. Taka krótka przerwa, była miłym prezentem ślubnym dla dziewczyny.

Ceremonia Mehendi

Ceremonia Mehendi
Moja ceremonia Mehendi - grudzień 2015


Sama ceremonia jest bardzo radosnym wydarzeniem, odbywa się w domu panny i pana młodego. Zapraszana jest rodzina i bliscy przyjaciele. W tym czasie, panna młoda jest w centrum zainteresowania. Pięknie ozdabiane są jej ręce, ramiona, stopy i nogi, aż po kolana. Reszta kobiet, również aplikuje sobie hennę, ale tylko na rękach, z mniej skomplikowanymi wzorami, niż panna młoda. Dlaczego? Ponieważ w ten dzień, nikt nie może przyćmić panny młodej. To ona ma mieć największe, najpiękniejsze i jak najbardziej intensywne mehendi, poza łokcie i aż do kolan.

rożek z henną
Rożek z henną

Do zrobienia mehendi, mieszana jest pasta henny, a następnie umieszczana do specjalnego rożka, którego używa się, jakby "długopisu" do tworzenia wzorów na skórze. Na wzorze mehendi panny młodej, artysta zawsze umieszcza inicjały pana młodego. Ponieważ są ukryte, pan młody ma za zadanie je znaleźć. Nie jest to łatwa sprawa, odszukanie liter wśród takiego gąszczu.

Trzeba też pamiętać, że czas tworzenia mehendi jest dość długi, a w tym czasie nie można ruszyć się z miejsca.
Na mojej ceremonii mehendi, dwóch artystów, jednocześnie zajmowało się malowaniem moich rąk i nóg. Byli bardzo szybcy i dokładni, jednak półtorej godziny musiałam siedzieć bez ruchu, a następnie czekać, aż henna wyschnie. Czyli można zapomnieć całkowicie o używaniu rąk, przez wiele godzin. W tym czasie byłam zabawiana rozmową i karmiona przez mojego męża, co zdecydowanie było fajnym elementem.
Po kilku godzinach, najlepiej wieczorem, gdy mehendi wyschnie i warstwa wierzchnia henny odpadnie, wyłaniając wzór, należy przemyć skórę wyciśniętym sokiem z cytryny. Sok ma za zadanie utrwalić rysunek. Przez następne 24 godziny, najlepiej nie używać wody, czyli nie ma mycia rąk,  a wszystko po to, aby mehendi trzymało się na skórze jak najdłużej.
Ceremonia Mehendi - grudzień 2015
Ceremonia Mehendi (prawa i lewa ręka) - grudzień 2015


Mehendi najlepiej wygląda na trzeci dzień, wtedy to pięknie wyłania się intensywny, ciemny kolor henny. Jest to najlepszy czas na ceremonię zaślubin, kiedy to możemy pięknie prezentować nasze mehendi, w całej okazałości.

Mehendi podczas ślubu - grudzień 2015
Mehendi podczas ślubu - grudzień 2015


Jak podoba się wam ceremonia mehendi? I wzorów na rękach?


2 komentarze

  1. Przepiękne! Strasznie podoba mi się ten zwyczaj, jest niezwykle magiczny dla mnie :) Mam ochotę zrobić sobie podobne lecz pewnie mniej wyszukane zdobienia podczas wakacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja uwielbiam mehendi i jakbym mogła, cały rok zmieniałabym wzory:)

      Usuń

Professional Blog Designs by pipdig