Follow

BINDI - ZWYKŁA BIŻUTERIA CZY COŚ WIĘCEJ?


Bindi
Bindi - Panna młoda


Myśląc o Indiach i przyozdabianiu ciała, nie ma nic bardziej przyciągającego wzrok niż bindi. 


Nazwa bindi, kropki mieszcząca się na czole między brwiami, wywodzi się z sanskrytu i oznacza „punkt”. Wyznawcy hinduizmu przywiązują bardzo wielką wagę do tego symbolu na czole. Miejsce, gdzie umieszczamy bindi jest uznawane od wieków za jeden ze strategicznych punktów w ciele człowieka. Bindi występuje w wielu kolorach, gdzie każdy niesie za sobą inne znaczenie.

Znaczenie Bindi:


Symbol zamężnej kobiety – Mężatka w Indiach nosi czerwone bindi. Symbolizuje ono miłość i pomyślność dla całej rodziny. Wdowy noszą czarne bindi, a niezamężne dziewczyny mają dowolność w wyborze koloru przyozdobienia.

Symbol duchowy – miejsce, gdzie umieszczamy bindi jest uważane za „Trzecie Oko”. Punkt ten ma nam przypominać, że powinniśmy patrzeć na społeczeństwo i świat dookoła nas używając naszego umysłu, a nie tylko oczu. Miejsce „Trzeciego Oka” oznacza wyzbycie się naszego ego i samorealizację naszej osoby.

Dla zdrowia – w miejscu, gdzie malujemy bindi znajduje się szyszynka w środku czaszki. Jest to ważny gruczoł, który odpowiada między innymi za rytm dobowy naszego organizmu. Aplikowanie drzewa sandałowego lub popiołu w tym miejscu ma na celu ochłodzenie nerwów i zgromadzenie pozytywnej energii dla naszego ciała. Dawniej, bindi było pastą robioną na bazie kurkumy, szafranu i przeróżnego rodzaju ziół oraz kwiatów. Dzisiaj bindi jest najczęściej przyklejaną plastikową kropeczką lub sztuczną biżuterią, która nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie.

Znaczenie religijne – Każdego ranka oddani wyznawcy hinduizmu budzą się rano, dokonują oczyszczenia za pomocą kąpieli i rozpoczynają modlitwy. Trudno jest jednak modlić się przez cały dzień, dlatego też opuszczając pokój modlitewny powinniśmy pozostawić jakiś symbol na czole, który ma nam przypominać o sensie naszego życia. Dlatego też, w ciągu dnia widząc w swoim otoczeniu ludzi z bindi na czole przypominamy sobie o tym, że cokolwiek robimy, gdziekolwiek jesteśmy ma nas to doprowadzić do samorealizacji i bycia lepszym człowiekiem.

Status społeczny – wiąże się to jak wspomniałam powyżej ze statusem cywilnym kobiety, czerwone bindi równa się mężatka, ale nie tylko. Kolor bindi często oznaczał rodzaj kasty, do której się należy. Na przykład brahmini, kasta księży i naukowców nosi biały talk z drzewa sandałowego, które ma reprezentować czystość.
  

Bindi dzisiaj


Dzisiaj bindi nie jest już kropeczką zrobionym z mieszanki ziół i kwiatów. W sklepach istnieje wiele naklejanych punktów w przeróżnych kolorach i kształtach. Często występują w formie kryształków i wyglądem przypominają bardziej biżuterię niż symbol religijny.
Zapewne z tego też powodu kropka bindi przeniknęła do kultury masowej. Wielu zachodnich artystów zaczęło przyzdabiać nią czoła i traktować jako akcesoria, co nie wszystkim się podoba.

Gwen Stefani i Selena Gomez z bindi
Gwen Stefani i Selena Gomez z bindi

Co sądzicie o bindi i jego historii? Czy kiedykolwiek założyłyście bindi jako przyozdobienie na ciele? Czy uważacie, że wypada traktować bindi jako zwykłe akcesoria?


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Professional Blog Designs by pipdig