Follow

VATA DOSZA - PIELĘGNACJA SKÓRY SUCHEJ


VATA DOSZA - PIELĘGNACJA SKÓRY SUCHEJ
VATA DOSZA - PIELĘGNACJA SKÓRY SUCHEJ

W medycynie Ajurwedyjskiej rządzą nami trzy dosze (VATA - wiatr, PITTA - ogień  i KAPHA - ziemia), a każda charakteryzuje się innym typem skóry. Jeśli jedna z energii przeważa w danym okresie naszego życia, nasze ciało jest niezbalansowane. Należy wtedy spacyfikować daną energie i przywrócić ją do równowagi. Jak? Poprzez odpowiednie żywienie, pielęgnacje skóry oraz umysłu. Dzisiaj kilka wskazówek jak pielęgnować skórę Vata dosza.CHARAKTERYSTYKA SKÓRY VATA DOSZA


Vata jest energią powiązaną z wiatrem, która pozostaje w ciągłym ruchu. Skórę rodzaju Vata możemy określić jako suchą, jest cienka i najczęściej bardzo odwodniona. W okresie zimowym skóra może być bardzo przesuszona, a nawet łuszczyć miejscami. Vata nie wydziela dużej ilości sebum, dlatego też osoby z tym rodzajem cery są najbardziej narażone na wcześniejsze powstawanie zmarszczek i ogólne przedwczesne starzenie się skóry. Również ze względu na bycie skórą cienką, nie posiadającą dużej ochrony na powierzchni, może być narażona na różnego rodzaju zmiany skórne, skaleczenia.
Czyli jeśli mamy suchą i bardzo suchą skórę plus ciągle jest nam zimno, a do tego często czujemy, że gazy gromadzą się w naszym żołądku. Najprawdopodobniej musicie uporać się i ukoić doszę Vata.

Pierwszą zasadą w Ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry jest: oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie.
Ponieważ cera Vaty jest cienka, idąc za Ajurwedą, wymaga ona bardzo dużego odżywienia i nawilżenia. Jak to zrobić? 

OCZYSZCZANIE VATA


Zmielone migdały zmieszane z mlekiem i szczyptą cukru są dobrą opcją oczyszczającą. Pamiętajmy, aby delikatnie wmasować w skórę twarzy, ale nie wcierać (zero peelingów) i  zmyć po około minucie ciepłą wodą. Jeśli mamy bardzo suchą skórę, wtedy jogurt naturalny zmieszany z kilkoma kropelkami soku z cytryny wystarczy jako forma oczyszczania.


 ODŻYWIANIE VATA


Ponieważ Vata jest energią związaną z wiatrem, jest doszą zimną, dlatego też należy ją ocieplić.
Codzienny masaż ciepłymi olejami (Abhyanga) świetnie nadaje się właśnie dla osób o skórze suchej. Jego regularne wykonywanie nie tylko utrzyma skórę w ciągłym nawilżeniu i odżywieniu, ale również nas zrelaksuje. Pamiętajmy, aby oleje najlepiej nakładać jeszcze na skórę wilgotną, wtedy najlepiej zostaną wchłonięte wartości odżywcze. Cięższy, wysokonasycony olej jak kokosowy, czy też awokado i sezamowy świetnie nadają się do wykonania odżywczego masażu całego ciała.

Dwa razy w tygodniu bardzo dobrze jest nałożyć po oczyszczeniu skóry odżywczą maseczkę natwarz. Maseczki na bazie kwiatów oraz alg są idealne dla skóry suchej jaką jest Vata, gdyż działają nawilżająco, odżywczo oraz przeciwzmarszczkowo.

NAWILŻANIE VATA


Jako że Vata wymaga ciągłego nawilżenia należy postawić na składniki, które je dostarczą. Warto wybrać żel aloesowy lub sok, wodę różaną czy też rumianek. Kwas hialuronowy wspomoże ciągłe utrzymanie cery w nawilżeniu. Dobrze jest zainwestować w serum lub esencję hialuronową.
W domu możemy przygotować krem na wieczór, który składa się z masła kakaowego lub shea wymieszanego z olejem awokado oraz olejkiem różanym. Jak wiemy róże świetnie nawilżają i bardzo korzystnie wpływają na zmarszczki.
Delikatnie nakładamy krem na twarz bez masowania. Taki krem można nakładać nawet do kilku razy dziennie według potrzeby.

DIETA SKÓRY SUCHEJ


Jak wiemy to jak wygląda nasza skóra jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w środku naszego ciała. Dlatego też, ważne są prawidłowo dobrane potrawy. Vata lubi ciepło, czyli preferuje potrawy ugotowane nad te surowe. Zrezygnujmy z zimnych sałatek i smoothie, a przejdźmy na ciepłe zupy i ugotowane warzywa. Należy jeść różnego rodzaju zboża, ryż i pić ciepłe herbaty oraz mleko. Również spożywanie imbiru przyśpiesza metabolizm, a dzięki temu nasza skóra wygląda zdecydowanie lepiej.

Pamiętajmy, że pacyfikowanie Vaty i doprowadzanie jej do równowagi to proces, który trwa, ale nie w nieskończoność. Gdy uporamy się i zbalansujemy naszą energię, będziemy mogli wrócić do jedzenia danych ulubionych potraw. Uważając jednak, aby nie przesadzić i obserwować swoje ciało.
Również musimy zdawać sobie sprawę z pór roku i klimacie, w którym przebywamy. Ma on bardzo duże znaczenie jak nasz organizm się zachowuje i jaka energia jest dominująca, w tym konkretnym momencie.W następnym wpisie więcej o ogniu i doszy typu Pitta.


2 komentarze

  1. Oczyszczanie i nawilzanie to bardzo wazne przy wszystkich cerach :)
    Zgadzam sie z twoim postem.

    OdpowiedzUsuń

Professional Blog Designs by pipdig