Follow

NOW AGE, AJURWEDA I KOSMETYKI Z DUSZĄ

now-age-kosmetyki-dusza
Mistycyzm Now Age

Ajurweda, czytanie tarota, medytacja, indywidualna analiza horoskopu i kosmetyki bio zaczynają stawać się czymś nie tylko zarezerwowanym dla grup niszowych. Dlaczego w nas taki pęd do mistycyzmu?

W świecie, gdzie wszystko dzieje się z szybkością światła i coraz trudniej jest znaleźć czas dla siebie, często jesteśmy zdezorientowani. Poprzez ogrom informacji spadających na nas ciężej jest nam sobie wszystko przeanalizować i poukładać. A jak do tego zachować w tym wszystkim równowagę?
Kilka przyjemnych rozwiązań daje nam nowy, odświeżony trend, o którym zaczyna być coraz głośniej, a jest nim Now Age. 

Czym jest Now Age?


Na pewno słyszeliście o New Age ruchu zapoczątkowanym w latach 60 na zachodzie przez grupę osób zafascynowaną wschodnim mistycyzmem, duchowością, astrologią, alternatywnymi sposobami leczenia, dbania o skórę itp.? Aby łatwiej było zrozumieć, dlaczego właśnie wtedy narodził się New Age, musimy przejść do astrologii.
New Age związany jest z Erą Wodnika, która rozpoczęła się właśnie na początku lat 60. Mniej więcej co 2 tysiące lat, nasza planeta wchodzi pod wpływ innego znaku zodiaku, a pierwsza dekada XXI wieku to całkowity tranzyt do Ery Wodnika.
„Idąc tym tokiem myślenia, całkowite wejście planety Ziemia w fazę Wodnika to właśnie początek Now Age” – tak definiuje Ruby Warrington – założycielka strony The Numinous, była stylistka związana z magazynami mody i jedna z prekursorek Now Age – „Wszystko to o czym mówiło New Age dzieje się już teraz, w tej chwili, dlatego „New” zmieniło się na „Now” i przybrało nowocześniejszą i świeższą formę.” – pisze Ruby w swojej książce „Material girl, Mystical world”. Czyli w skrócie, Now Age to odświeżona wersja New Age dopasowana do obecnej rzeczywistości.
New-Age-Now-Age
New Age w nowej formie

Era Wodnika to szybki rozwój technologii, przepływ informacji bez ograniczeń, innowacje, rewolucje i radykalne idee. Ponieważ nasz mózg stymulowany jest takim ogromem informacji i bodźców atakujących z każdej strony, może mieć on problem z przystosowaniem się do obecnej rzeczywistości. Zaangażowanie się w praktykowanie jogi, medytację, studiowanie astronomii, tarota, podążanie za naszą dharmą, ma pomóc naszemu ciału i umysłowi przetrawić otaczający nas świat. Dzięki temu uczymy się żyć w dzisiejszym świecie Ery Wodnika, czyli Now Age.
Now Age nie neguje nowej technologii, nie twierdzi, że należy porzucić wszystko co materialne na tym świecie, iść do przysłowiowego lasu i żyć całkowicie zgodnie z naturą, tak jak mogłoby się wydawać robili wyznawcy New Age. Wręcz przeciwnie, poprzez technologię, łatwość i szybkość dostępu informacji dla każdego możemy użyć dobrodziejstw danych nam przez obecne czasy i zadbać o nas samych. Jak? Czy to poprzez portale i aplikacje uczące nas nowych pozycji jogi, jak medytować, czytać karty tarota, analizować swój horoskop, czy dobierać pielęgnację skóry do naszej Ajurwedyjskiej doszy.
Wszystko to stało się łatwiejsze i dostępniejsze jak nigdy przedtem, a my powinniśmy z tego jak najbardziej korzystać.
Ruby Warrington w swojej książce opisuje różne drogi „mistycyzmu”, które możemy wybrać i jak tytuł mówi, uczy nas jak odnaleźć się w świecie bardziej duchowym.

Material-girl-Mystical-world
Material girl, Mystical world


Jak to się ma do pielęgnacji skóry i włosów?


Bardzo dużo. To, że dany kosmetyk jest bio, eko czy naturalny staje się powoli standardem i niczym niezwykłym. Oczekujemy, że takie kosmetyki właśnie powinny być, negujemy chemię i ważne stało się dla nas co kładziemy na twarz. Jednak to nie wystarczy, potrzebujemy czegoś więcej i idziemy o krok dalej, czyli poszukujemy kosmetyków, które niosą ze sobą coś większego, głębszego i są wręcz kosmetykami, które posiadają "duszę".

Czym są Now Age - kosmetyki z "duszą"?


W pielęgnacji ciała, Now Age przejawia się poprzez to czym reprezentuje sobą dany kosmetyk. Istotne są składniki z których wykonany jest kosmetyk, nie ma on być tylko mechanicznie nałożony na ciało czy włosy, ale powinien być swego rodzaju rytuałem, który niesie ze sobą głębię i równoważyć naszą energię wewnętrzną. I tutaj bardzo ładnie wpisuje się Ajurweda i 3 dosze – energie, które rządzą naszym ciałem i duszą. Dobrze dobrana pielęgnacja skóry i włosów ma za zadanie nas zrównoważyć, jednak nie tylko od zewnątrz, a również od wewnątrz poprzez medytację, jogę, odpowiedni dobór posiłków, astrologię czy też tarot, który ukazuje nam obecną sytuację i daje swego rodzaju wskazówki jak pokierować naszym życiem.
Pratima - olejek-nawilżający
Pratima - kosmetyk Now Age


Kosmetyki z duszą są najczęściej produkowane przez mniejsze, mniej znane mainstreamowe marki. Jak wspominałam powyżej to, że są naturalne już nie wystarcza, pielęgnacja musi wnosić coś więcej. Składniki z którego powstają kremy, oleje, sera, maseczki, są bardziej skrupulatnie wyselekcjonowane, rosną przykładowo tylko w jednym miejscu na świecie i to wyłącznie w określonym sezonie, lub dana roślina znajdująca się w składzie była używana od wieków przez miejscową ludność, gdyż jest znana za swoje cudowne lecznicze właściwości, tak jak przykłqadowo biała kurkuma w Indiach. Proces produkcji również bardzo często jest tak przystosowany, aby zachował jak najbardziej zbliżoną formę tworzenia kilka set lat temu, oczywiście w ramach możliwości. Liczy się także i to chyba najważniejsze dla mnie, powód, dlaczego tworzymy dany krem, serum, maseczkę do twarzy. Czy stoi za nim głębsze znaczenie i nie jest to kolejny taśmowy produkt z linii produkcyjnej wielkiego koncernu.
Lubimy, gdy każdy z kosmetyków posiada w pudełku, tubce, słoiczku cząstkę duszy jego twórców. Dlatego też zazwyczaj mali producenci są głęboko związani ze swoim produktem. Ważna staje się historia skąd dany kosmetyk pojawił się i dlaczego wybrano ten dany produkt, składnik, a nie inny.

UMA - olejki
UMA - olejki 


Co więcej, coraz większa ilość osób zaczyna stosować starsze, naturalniejsze metody, może takie, które nasze babcie praktykowały, a przed nimi ich babcie i tak dalej.  A dlaczego? Wiele sposobów dbania o urodę i zdrowie zyskuje potwierdzenie w badaniach naukowych. I mamy odpowiedź, dlaczego ludzie używali coś przez 2 tysiące lat? Bo po prostu ten sposób działa.

Co podoba mi się w podejściu Now Age to oprócz oczywiście duchowości i otwartości, to jak określa to Ruby – nie kompletne rezygnowanie z Przyjemność. Now Age nie neguje, że żyjemy w dzisiejszych czasach i chociaż wiemy, że może nie powinnam zjeść tej pizzy i może ta lampka wina jest o jedną za dużo, ale jednak czasami czemu nie. Wszystko jest doświadczeniem i każdy powinien spróbować pewnych przyjemności, aby być w pełni żywym. Poprzez doświadczenie odnajdujemy się, aż w końcu uzyskujemy równowagę i uczymy się porzucać rzeczy, które nic nie wnoszą w nasze życie, a wręcz nam przeszkadzają. Patrząc na życiorys Ruby, jest ona tego żywym przykładem.

Now-Age -mistycyzm-swiat-materialny
Now Age - mistycyzm w świecie materialnym 

Czyli tak mogę dbać o swoją duchowość, czytać tarota i używać naturalnych kosmetyków z "duszą" , ale równocześnie mogę iść do sieciowego Starbucks'a napić się kawy, kupić tą markową torebkę i korzystać z Social Media.
Wszystko z umiarem i co najważniejsze umieć żyć w równowadze ze sobą, swoim ciałem i duszą.

Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o filozofii Now Age, możecie poczytać książkę "Material girl, Mystical world", gdzie autorka opisuje swoją drogę do mistycyzmu oraz jak poprzez astrologię zbliżyła się do swojego wewnętrznego ja. 

Ja znalazłam swoją Now Age dharmę w Ajurwedzie i pielęgnacji skóry, ciekawa jestem jak jest u Was?


1 komentarz

  1. Dla mnie najważniejszy jest spokój duszy. Zrobiłam selekcję wśród znajomych, wiem że to trochę egoistycznie brzmi.... trzeba było. Nie ma czasu na znajomych interesownych itd.... dbam o ogród. Dba o Jelita bo nasz drugi mózg...... i jestem niepoprawną optymistką... w lato koło domu chodzę bez butów łącze się z ziemią, jestem Wężownikiem ..... trzynastym znakiem zodiaku inaczej wrażliwy samotnik :)

    OdpowiedzUsuń

Professional Blog Designs by pipdig