Follow

OCZYSZCZANIE, ODŻYWIANIE, NAWILŻANIE - AJURWEDA I SKÓRA

oczyszczanie-odzywianie-nawilzanie-ajurweda
Oczyszczanie, odżywianie, nawilżanie - Ajurweda


Oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie – pierwsza zasada Ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry. Jest to minimum wykonywane codziennie dla zachowania zdrowej i świeżo wyglądającej cery. Piękna skóra to nie tylko odpowiednia pielęgnacja od zewnątrz, ale też i od środka. I nie chodzi tylko o odpowiednią dietę, ale również ćwiczenia, medytację i radzenie sobie ze stresem. 

Dziś skupmy się jednak jak możemy zadbać o skórę od zewnątrz.

Cera normalna, do której dążymy, jest delikatna w dotyku, bez przebarwień, elastyczna o pięknym brzoskwiniowym kolorze. Jednak ze względu na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych dochodzi do zachwiania równowagi w naszym ciele, o czym skóra razem z włosami jako pierwsze nas alarmują.
Dla zachowania cery w dobrym stanie, należy zapewnić jej oczyszczanie, aby usunąć martwy naskórek i pobudzić ją do budowania nowych komórek, odżywić, gdyż potrzebuje antyoksydantów, aby naprawiły i odświeżyły skórę oraz zachować nawilżenie głęboko w warstwach skóry.
Według medycyny Ajurwedyjskiej oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie za pomocą ziół, roślin i dobrze dobranych olejów spełnia wszystkie 3 podstawowe wymagania.

Oczyszczanie

ajurweda-oczyszczanie-maseczka
Oczyszczająca maseczka do twarzy

Prawidłowe oczyszczanie polega na dokładnym usunięciu martwych komórek naskórka, toksyn, usunięciu makijażu, brudu, oczyszczeniu porów i bakterii które zalegają na naszej skórze. Wszystko to wykonane w taki sposób, aby nie okraść naszej skóry z jej naturalnego nawilżenia.
Znacząca większość produktów dostępnych na rynku działa zbyt mocno na skórę, wysuszając ją i pozbawiając właściwego pH. Nasze ciało zawsze dąży do regeneracji i w przypadku skóry tłustej zaczyna produkować więcej oleju, aby skórę natłuścić, co może powodować do zatykania się porów i powstawania trądziku, a skóra sucha, jeszcze bardziej zostaje wysuszona i podrażniona.
Dlatego też nie jestem zwolenniczką używania mydła do mycia twarzy. Każde mydło wysusza skórę i jeśli już naprawdę musimy użyć mydła do cery to po, zaaplikujmy wodę różaną lub tonik, aby przywrócić skórze balans.
W medycynie Ajurwedyjskiej do codziennego oczyszczania stosowane są zioła i rośliny w formie sproszkowanej. Są to rozwiązania delikatne, nie drażniące skóry i nie pozbywające jej naturalnego nawilżenia, ale w tym samym czasie równoważące i usuwające nagromadzone toksyny.
Przykładowo dla cery suchej typu Vata można oczyścić twarz rano i wieczorem sproszkowanymi migdałami zmieszanymi z mlekiem. Skóra pozostanie nawilżona, dzięki witaminie E zawartej w migdałach, a mleko ukoi ją.

ajurweda-ziola-kosmetyki
Ajurweda - zioła i kosmetyki

Dziennie nasza skóra łuszczy się i potrafi w przeciągu jednej godziny pozbyć się miliona komórek, dlatego też dogłębne oraz codzienne oczyszczanie powinno być obowiązkowe. 
Dla dogłębnego oczyszczenia, dwa razy w tygodniu Ajurweda zaleca maseczki ziołowe dobrane do danego typu cery. W bezpieczny sposób możemy pozbyć się głęboko zalegających toksyn i zanieczyszczeń w naszej skórze.
Pamiętać jednak należy, aby nie przedobrzyć, na przykład retinol czy też kwas glikolowy używane zbyt często do oczyszczana, mogą doprowadzić do zbyt częstego usuwania naskórka, który nie zdążył się jeszcze zregenerować, a to prowadzi do problemów, jak podrażnień, infekcji itp.
Kilka kropel soku jabłkowego lub cytrynowego zmieszanego z wodą mogą jak najbardziej być używane do oczyszczenia cery jednak niecodziennie i najlepiej przez posiadaczy skóry tłustej.

Odżywianie i nawilżanie

ajurweda-odzywianie-nawilzanie-olej
Odżywianie i nawilżanie olejami

Kolejnym etapem w Ajurwedyjskiej pielęgnacji jest odżywianie i nawilżanie. W Ajurwedzie skóra jest karmiona poprzez olejki eteryczne, które naturalnie nawadniają cerę i są bogate w wartości odżywcze. Dzięki swojej budowie przenikają całkowicie w głąb skóry i odżywiają komórki. Poprzez delikatny masaż olejki poprawiają krążenie krwi, wzmacniają tkanki co skutkuje redukcją powstawania zmarszczek. Zapach olejków pomaga w balansowaniu dosz i chroni przed infekcjami.
Nawet osoby ze skórą tłustą, które mogą bać się nakładania olejku na twarz skorzystają z tej metody. Olejki penetrują 7 warstw skóry w przeciągu kilku minut, dzięki czemu dostarczają odżywczych właściwości skórze. Czyli wnikają bezpośrednio w głąb komórek tam, gdzie są potrzebne, a nie pozostają na powierzchni skóry, gdzie mogą się gromadzić i zapychać pory.
Olejki eteryczne w połączeniu z olejami bazowymi np. kokosowym, jojoba, słonecznikowym, nakładamy na skórę zmieszane z kilkoma kroplami wody, co wspomaga działanie olejku. Istotne jest wykonanie delikatnego 2 minutowego masażu dla wzmocnienia efektu.
Do nawilżenia twarzy warto zmieszać olej wraz z masłem kakaowym lub masłem shea, które razem w połączeniu zatrzymają nawilżenie w środku skóry.


ajurweda-dosza
Ajurwedyjskie dosze


W zależności od typu naszej cery/ doszy, istnieją różnego rodzaju sposoby dbania o skórę. 
Jak pielęgnować każdą z dosz możecie sprawdzić tutaj: VataPittaKapha .

Jak podoba wam się Ajurwedyjski sposób pielęgnacji skóry? Czy taka metoda wam odpowiada? Dajcie znać w komentarzu.


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Professional Blog Designs by pipdig