Follow

AJURWEDA I OLEJKI ETERYCZNE - JAK UŻYWAĆ W PIELĘGNACJI SKÓRY

olejek-eteryczny-ajurweda-pielegnacja-skory
Przed użyciem olejku eterycznego zawsze rozcieńcz go w roślinnym oleju

Według Ajurwedy nasza skóra żyje i „bezduszne” chemikalia nie mogą przywrócić jej życia. Aby produkt do pielęgnacji skóry działał musi być "żywy", czyli powstać z rośliny, jej części lub ekstraktu. W Ajurwedzie rośliny są używane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrzne tak, aby równoważyć nasze ciało. Gdzie medycyna zachodnia używała jeszcze do niedawna wyłączni ziół w leczeniu chorób, Ajurweda praktykuje ten sposób, do dnia dzisiejszego.


Ajurweda w pielęgnacji urody wykorzystuje wiele roślin w różnorakiej formie – soków, herbat, suchych liści, proszków, wodnych ekstrakcji itd.
Dzisiaj o „najmocniejszej” i najefektywniejszej formie – pielęgnacja olejkami eterycznymi.

Olejki eteryczne


Olejki eteryczne z ang. essential oils, są to olejki, które zawierają aktywny składnik rośliny – tak zwaną esencję jej życia.
Czysta wodna esencja – olejek eteryczny – jest najbardziej skoncentrowaną formą roślinną i właśnie z tego powodu, najskuteczniejszą w swoim działaniu. Ich molekuły są wstanie przenikać wewnątrz skóry, aż do poziomu komórek, przez co pomagają odżywić tkanki, zregenerować je oraz pobudzić produkcję nowych. Co więcej posiadają naturalne antybakteryjne i antyseptyczne właściwości, które pomagają leczyć rany i infekcje skórne. Osoby ze skórą problematyczną, trądzikiem i cerą tłustą bardzo skorzystają na pielęgnacji olejkami.

Niestety wyprodukowanie oleju eterycznego kosztuje bardzo dużo. Standardowym przykładem jest olej różany, na którego wyprodukowanie 1 litra potrzeba, aż 5 ton płatków róż (!). Jest to ogromna i droga inwestycja. 
Olejki możemy zakupić w tej chwili łatwo, czy to w aptekach, zielarskich sklepach i w sklepach z kosmetykami naturalnymi. Jednak należy uważać, najczęściej patrząc na olejek i jego opakowanie nie wiemy, czy nie dodano do niego syntetycznych ekstraktów oraz czy i w jakim procencie został rozcieńczony. Wskazówką, chociaż nie zawsze, tak jak w przypadku wody różanej, może być cena. Najczęściej im cena niższa duże prawdopodobieństwo, że olejek eteryczny nie jest „czysty”, a kiepskiej jakości.

Olejki eteryczne do mojej cery:

Olejki eteryczne wnikają w głąb skóry odżywiając ją i regenerując komórki.


 • Olejki do cery suchej - Vata dosza -są przede wszystkim słodkie, łagodzące i rozgrzewające:


- olejek z gałki muszkatołowej
- olejek kardamonowy
- olejek imbirowy
- olejek szafronowy,
- olejek jaśminowy
- olejek z czerwonego drzewa sandałowego
- olejek z czerwonej róży

 • Olejki do cery wrażliwej, czyli budzi się Pitta dosza, charakteryzują się byciem słodkimi, kojącymi i chłodzącymi, tak jak:


- olejek z drzewa sandałowego
- olejek z werbeny
- olejek kamforowy

 • Olejki do cery tłustej - Kapha dosza - są za to ostre, stymulujące i rozgrzewające, tak jak:


- olejek z paczuli
- olejek eukaliptusowy
- olejek kamforowy
- olejek z bergamotki
- olejek lawendowy

Jak używać olejków eterycznych?

Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego też w swojej czystej formie nie wolno nanosić ich bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić, w szczególności te cytrusowe. Używając ich, zawsze należy je rozcieńczyć. 
Chociaż najczęściej w sprzedaży możemy otrzymać już rozcieńczoną wersję olejku, to jednak nie możemy mieć 100% pewności w jakiej ilości zostały rozcieńczone i ja osobiście zalecam rozcieńczenie ich samodzielnie w roślinnym oleju bazowym, który jest ekstraktem roślinnym lub jeśli możemy zdobyć indyjski maśle klarowanym ghee. Dzięki rozcieńczeniu w oleju roślinnym możemy dodatkowo  wzmocnić działanie olejku eterycznego.


Co sądzicie o takiej formie pielęgnacji olejkami? Czy macie swoje ulubione? Dajcie znać w komentarzach, a następnym razem omówię roślinne oleje bazowe.
2 komentarze

 1. Uwielbiam nakładać na twarz oleje, jednak dotychczas nigdy nie używałam olejków eterycznych, bojąc się alergii i podrażnień...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie trzeba uwazac i wiedzieć jak nakładać:) często można kupić gotowe mieszanki już z olejkami eterycznymi no. Olejek różany to jest olejek eteryczny ale potocznie nazywa sie go po prostu różanym:) warto sprawdzić swoją cerę i zobaczyć co zadziała najlepiej i pamiętać onrozcienczaniu oraz ze naprawdę 3 kropelki wystarcza :)

   Usuń

Professional Blog Designs by pipdig