Follow

AJURWEDA I NATURALNY ZEGAR


ajurweda-naturalny-zegar
Jak dosze rządzą naszym czasem.

Czy pod koniec dnia czujesz się często zmęczona, chociaż wydaje Ci się, że nic tak naprawdę nie robiłaś? Albo masz ochotę późnym wieczorem schrupać "coś" słodkiego, albo "coś" słonego? Wstajesz rano czujesz się ciężka i zdecydowanie potrzebujesz tej drzemki w ciągu dnia?

Powodów takich zachowań może być wiele, jednak wytłumaczenie może być proste - być może żyjesz niezgodnie ze swoim naturalnym cyklem?


Obecnie nasze życie naprawdę jest „wytrącone” z równowagi. Elektronika którą używamy codziennie, długie godziny pracy, wyjścia na miasto do późnych godzin nocnych, zajmowanie się małymi dziećmi itd.

Mimo, że może wydawać nam się, że utraciliśmy "to" powiązanie z naturą, która nas otacza, jednak nasze komórki w naszym ciele nie zrobiły tego. Należy pamiętać, że ta sama siła, która stworzyła człowieka jest tą samą, która stworzyła świat nas otaczający.
Każda komórka naszego ciała posiada swój wewnętrzny zegar, który reguluje cały metabolizm, a według Ajurwedy, ten wewnętrzny zegar jest powiązany z rytmem natury.

Sprawa „prosta” – wystarczy połączyć nasz wewnętrzny zegar biologiczny komórek z naturalnym cyklem natury w której egzystujemy, a osiągniemy balans. Jednak jeśli zignorujemy naturalny cykl, zachwiany zostaje nasz wewnętrzny zegar, a nasze życie codzienne może stać się uciążliwe.

Nie oznacza to jednak, że należy porzucić wszystko co obecna współczesność nam daje, zdecydowanie nie, wszak żyjemy w czasach now-age i jeśli włożymy troszeczkę wysiłku możemy dopasować pewne elementy w naszym życiu, aby prowadzić bardziej zrównoważony, zdrowszy tryb życia. Zacząć należy od obserwacji siebie, swojego ciała i zrozumienia go, a z czasem pokieruje nas ono w dobrym kierunku.

Ajurweda wyszczególnia 6 cykli naszego ciała w ciągu całej doby: 3 w ciągu dnia i 3 w ciągu nocy, które odpowiadają cyklom natury.

ayurveda-time-cycle
Ajurwedyjski Zegar


Cykl Kapha 6.00 – 10.00 (woda i ziemia)

Jest to czas Kapha dosza. Rano czujemy się raczej ciężcy i jesteśmy powolni. Starajmy się wstać wcześnie i nie przedłużać pobudki, gdyż możemy czuć się wtedy jeszcze bardziej ospale i ociężale. Jest to dobry czas na aktywność fizyczną, kiedy mięśnie są najlepszej formie w ciągu dnia. Joga i kardio są twoimi przyjaciółmi.
Trawienie w tym cyklu pozostaje na niskim poziomie, dlatego też najlepiej jest spożyć lekkie śniadanie.

Cykl Pitta 10.00 – 14.00 (ogień i woda)

Drugi cykl jest zdominowany przez Pitta dosza. W tym czasie nasze trawienie jest u "szczytu" formy. W południe Ajurweda zaleca spożycie głównego i największego posiłku w ciągu dnia. Nawet 10-15 minutowa drzemka po posiłku dla niektórych będzie bardzo korzystna (pamiętaj, aby leżeć na lewym boku wspomaga to trawienie). Wybieraj również w razie możliwości składniki, warzywa i owoce dominujące w danym sezonie.
Czas Pitta jest dobrym czasem na wykonanie ciężkich, naukowych prac.


Cykl Vata 14.00 – 18.00 (eter i powietrze)

W kolejnym cyklu zdominowanym przez Vata dosza, nasze ciało zaczyna stawać się lżejsze, a nasz umysł jaśniejszy. Jest to idealny czas na kreatywną aktywność, a aby ją wykonać, nasz mózg potrzebuje siły napędowej z poprzedniego posiłku (z cyklu Pitta). Jeśli opuściliśmy lunch albo zjedliśmy niewielki nasz mózg nie będzie miał wystarczającej ilości energii, przez co możemy czuć się ospali i podenerwowani. Jeśli w tym czasie szukasz przekąsek takich jak chipsy, batoniki itd. twój mózg nie otrzymał wystarczającej ilości energii w południe.


Cykl Kapha 18.00 – 22.00 (woda i ziemia)

I powracamy do Kapha dosza. Ciało naturalnie chce relaksu, jest to idealny czas na odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Lekka kolacja jest wystarczająca, zapewni nam ona spokojny sen. Jest to idealny czas na pielęgnację naszej skóry. Masaż, oleje, maseczka, kąpiel – nasze ciało tego potrzebuje. Przed pójściem spać postaraj się poczytać książkę, porozmawiać z ukochaną osobą, wycisz się. Staraj się iść spać przed 22.00.

Cykl Pitta 22.00 – 2.00 (ogień i woda)

Pitta dosza powraca i jest to czas, gdy wieczorny posiłek zostaje strawiony, razem z wszelkimi aktywnościami, myślami i uczuciami, których doświadczyliśmy w ciągu dnia. Ciało jest zajęte "przeprowadzaniem" detoksem i budową nowych tkanek, dlatego też sen jest najważniejszy w tym cyklu.

Cykl Vata 2.00 – 6.00 (eter i wiatr)

Energia naszego ciała dzięki Vata dosza delikatnie jest kierowana w stronę niedalekiej pobudki. Jednak jest to czas, kiedy mamy najgłębszy sen. Jeśli niestety nasze ciało i umysł nie pozostają w równowadze, to czas, kiedy przewracamy się w łóżku, budzimy się, aby pójść do toalety itd. Pobudka o 6 rano zapewni mam świetne wejście w nowy dzień.


Jak widzicie wiele możliwości kryje w sobie natura. Przez tysiąclecia, ludzie budzili się ze wschodem słońca, szli spać po zmroku i jedli świeże lokalne posiłki. Życie codzienne zgrywało się z siłami natury.

Teraz, w świecie technologii, musimy włożyć zdecydowanie więcej wysiłku, aby pamiętać o tym, że nasze ciało i umysł jest powiązany nierozerwalnie z naturą. A każdy z nas dąży do równowagi.

Dlatego małymi kroczkami, spróbuj budzić się wcześniej rano, zacznij ćwiczyć jogę po przebudzeniu nawet 10 minut , wieczorem idź do restauracji na kolację może po 18 wieczór niż o 21, a zamiast drugiej lampki wina może kubek herbaty?

Powodzenia!


1 komentarz

  1. Wow co za ciekawy wpis, nie miałam o tym pojęcia a te cykle są fajne i spróbuje się do nich dostosować.

    OdpowiedzUsuń

Professional Blog Designs by pipdig